Prvý ročník Festivalu tibetských filmov v Bratislave

Autor: OZ Marginal | 3.12.2014 o 18:40 | (upravené 5.12.2014 o 2:46) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  376x

V sobotu 15. novembra 2014 sa Kultúrne centrum Dunaj na Nedbalovej ulici zmenilo na miesto dýchajúce tibetskou kultúrou a na pár hodín dovolilo návštevníkom, zasvätiť sa do krás a tajomstiev Tibetu a zároveň nazrieť do problematiky utečencov žijúcich na Slovensku.

article_photo

Tibetská asociácia, na čele s predsedom Matejom Medveckým, zorganizovala prvý ročník Festivalu tibetských filmov, ktorý prebiehal v čase od 10:00 do 18:00 v priestoroch kultúrneho centra Dunaj. Návštevníkom ponúkol bohatý program, kde sa mohli nielen veľa dozvedieť, ale zároveň na chvíľu preniknúť do čarovného sveta Tibetu a ochutnať kúsok tibetskej kuchyne vďaka tibetským pirohom momo (recept nájdete v našom článku: „Čo sú pirohy „momo“?) a slanému maslovému čaju, ktoré pre návštevníkov pripravili azylanti z Tibetu.

Festival ponúkol návštevníkom premietanie zaujímavých dokumentárnych filmov: Tibetská kniha mŕtvych – Cesta života (život a smrť z pohľadu tibetskej kultúry), Tibetská kniha mŕtvych – Veľké vyslobodenie (priebeh smrti a čo nás čaká po nej) a Zrkadlo prázdnoty (dokument o živote v kláštore). Počas prestávok medzi jednotlivými dokumentami sa návštevníci dozvedeli veľa nového z diskusie o Tibete očami Číňanov v minulosti a dnes s tibetológom a sinológom Martinom Slobodníkom, z prednášky o utečencoch žijúcich na Slovensku s Tomášom Bauerom z nášho občianskeho združenia Marginal a z besedy o živote na Slovensku s azylantmi z Tibetu, s Jampom a Lobsangom.

article_photo

Počas celého dňa si návštevníci mohli vychutnať bohatý sprievodný program. Milovníci umenia sa mohli nechať pomaľovať prírodnou hennou a prepísať si svoje meno do tibetštiny. Klub tibetskej dogy, ktorá poskytovala informácie o chove, organizácií a účasti na výstavách dovolila návštevníkom pohladkať veľké Tibetské dogy. Medzi ďalšími účastníkmi festivalu bolo aj meditačné centrum Lamu Sangyeho, Tarab Inštitút Slovensko a čaje s vonnými tyčinkami z virtuálnej čajovne sanctuary.

Na záver programu návštevníkov čakal zaujímavý kvíz s hodnotnými cenami. Počas celého dňa bolo vidieť, že návštevníci si festival plne užívajú, čo naznačovali veľké úsmevy na ich tvárach a záujem dozvedieť sa viac...Veríme, že aj o rok, budeme mať možnosť, byť súčasťou 2. ročníka Festivalu tibetských filmov, na ktorý sa už teraz veľmi tešíme. Tibetskej asociácií chceme popriať veľa úspechov a ďalších (rovnako skvelých) akcií.


Autor článku: Mária Bohunická

Autor fotografií: Veronika Čierniková (fotografka Tibetskej asociácie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?